Sümer Mahallesi Petunya Sokak No:6 Odunpazarı/Eskişehir

Çocuklar İçin Oyun Ne Kadar Önemlidir

Çocuklar İçin Oyun Ne Kadar Önemlidir

Çocuklar İçin Oyun Ne Kadar Önemlidir

Oyun oynamak çocukların çokyönlü gelişimi için oldukça önemlidir.

Oyun oynarken birçok şey olur. Ebevynler çocuklarının oyun oynaması için duyarlı ve özendirici olmalıdırlar.

Çünkü birçok ebeveyn oyun oynamayı sadece boş bir zaman geçirme ve çocukların gürültü yaptığı bir eylem olarak görürler. Bilimsel veriler bize bunun tersini söyler. Burada şunu sorarız.

Acaba oyun oynamanın çocuklar için faydaları nelerdir?

1. Oyun oynamak bir kere çocuğun kendisine olan güvenini artırır. Problem çözme ve sorunların üstesinden gelme yeteneğinin gelişmesini sağlar.

Bir çocuğun evde kendi başına oyun oynadığını düşünebilirsiniz. Oyun sırasında başrolde kendisi var.

Her süreçte kendisi var. Sorunu kendisi hallediyor. Hayal gücünü kullanarak ortaya güzel şeyler çıkarıyor. Böyle bir oyun çocuk için harika bir atmosferdir.

2. Ayrıca oyun oynayan çocuğun birçok becerisi de gelişir. Birincisi hareket becerileridir. El becerileridir. Çünkü çocukların oyun sırasında bütün vücudu çalışır. Bütün kasları, iskelet sistemi çalışır. Bu da çocuğu geliştirir.

3. Oyunla bir çocuk kendisine küçük bir dünya yaratmış gibi olur. Onun o oyun alanı sanki çevresinin küçük bir maketidir. Oyun oynarken çocuk çevresini daha iyi tanır ve anlar, sosyalliğini geliştirir. İlişkilerini geliştirir. Çocuğun öğrenme süreci için oyun çok mühimdir. Birçok şeyi oyun sayesinde öğrenebilir.

4. Çocukların zihinsel ve dil gelişimi açısından da oyun önemlidir. Oyun sırasında diğer çocuklar ve oyun ablasıyla sürekli iletişim içinde bulunmak çocukların dili kullanma becerisini de geliştirir. Çocukların hayal güçlerinin zenginleşmesi için de çok değerlidir. Oyun vasıtasıyla bir çocuk istediği her şeyin rolüne girebilir. İstediğini yapabilir. İstediği yere gidebilir. Düşüncenin ve hayal etmenin bir sınırı yoktur.

5. Oyunlar çocukları hayata ve geleceğe hazırlar. Oyunlar sayesinde çocuklar hayatın bir çok kuralını öğrenir. Adeta hayat hakkında bir “simülasyon” yapar. Oyun sayesinde paylaşmayı öğrenir. Başka insanları sevmeyi, onların hakkına saygı göstermeyi öğrenir. Üzüntüyü, sevinci öğrenir. Daha birçok duyguyu oyunlar sayesinde tadar ve öğrenir. Oyun, bir başka benzetmeyle; aslında çocuklar için hayatın bir tiyatro sahnesi gibidir.

Görüldüğü üzere oyunun çocuklar için önemi ve değeri o kadar çok fazla ki. Ebeveynler bu oyun sürecini kesinlikle hafife almamalıdırlar. Bu konuda olumlu bir tutum takınan ebeveynler çocuklarını geleceğe daha iyi hazırlama fırsatı yakalamış olurlar.


Etiketler: eskişehir oyun atölyesi eskişehir momo oyun ve masal evi

Diğer Blog Yazıları